Державні гарантії для медичних працівників, що надають допомогу пацієнтам, хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19

Дата: 01.02.2021 13:14

Захист життя та здоров’я кожного медичного працівника в умовах пандемії є першочерговим завданням Фонду соціального страхування України, органів Держпраці, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики тощо. За активної та стійкої позиції зазначених органів напрацьовано пропозиції щодо спрощення процедури розслідування випадків смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають екстрену медичну та стаціонарну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, внаслідок інфікування цією хворобою.

За результатами спільної роботи було розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання розслідування випадків смерті окремих категорій медичних працівників”, який 05.01.2021 (далі – Постанова № 1) схвалено на засіданні Уряду.

Постановою № 1 доповнено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337, розділом такого змісту: Процедура розслідування випадків смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2.

Зазначеним нормативно-правовим актом врегульовано процедуру розслідування випадків смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну, екстрену, а також у стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з COVID-19. Така процедура може застосовуватися під час розслідування випадків смерті медичних працівників, що сталися протягом дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, а також протягом трьох місяців із дати його завершення. Зокрема, визначено порядок створення та роботи комісії щодо розслідування таких випадків, термінів надання висновків тощо.

Врегулювання процедури розслідування випадків смерті медичних працівників, що надають допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, під час виконання професійних обов’язків, забезпечить дотримання державних гарантій, передбачених статтею 39 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 07.05.2020 № 588-ІХ.

Водночас слід зауважити, що відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, розслідування випадків смерті вищевказаної категорії медичних працівників, повідомлення про які надійшли до набуття чинності Постанови № 1, проводяться згідно з вимогами Порядку № 337, а випадки смерті, повідомлення про які надійшли після набуття чинності Постановою № 1, розслідуються з урахуванням внесених змін.

Начальник Полтавського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області

Василь Артамонов