Скороходівська громада
Полтавська область, Полтавський район

НЕ ПОСЛАБЛЯТИ УВАГУ!

Дата: 29.12.2022 11:57
Кількість переглядів: 83

У сучасному суспільстві людина працює в умовах впливу безлічі небезпечних факторів. Некерована праця може стати прямою загрозою життю та здоровю людини.

Розроблення, впровадження та постійне вдосконалення системи управління охороною праці (далі – СУОП) на підприємстві є основою безпечної трудової діяльності для працівників. Це не що інше, як заходи: правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні. Всі вони націлені на вивчення виробничих ризиків, оцінку першочерговості їх усунення (зменшення їх наслідків), маючи на меті попередження нещасних випадків на виробництві чи професійних захворювань.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 30.01.2017 № 140 внесені зміни до наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці “Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою” від 26.01.2005 № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511 (із змінами). Цей документ регулює порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці на підприємствах тих працівників, що працюють у шкідливих та небезпечних умовах, а також де є потреба в професійному доборі. Крім того, він регламентує періодичність проведення працівникам інструктажів з охорони праці. Періодичність для всіх різна. Вона залежить від шкідливості та небезпечності робіт.

Важливим етапом забезпечення належного функціонування СУОП є розроблення документації, а саме:

  • правил внутрішнього трудового розпорядку;

  • посадових інструкцій, що передбачають обов’язки з охорони праці;

  • інструкцій з охорони праці з кожної професії або виду виконуваної роботи;

  • інструкцій із пожежної безпеки;

  • комплексу наказів тощо.

Зазначений перелік документів розробляє спеціаліст з охорони праці підприємства. Якщо служба охорони праці відсутня на підприємстві – цю роботу може виконувати фахівець, який має відповідну кваліфікацію.

Згідно з розробленими інструкціями відповідно до посадових обов’язків проводиться інструктаж з охорони праці всіх працівників підприємств.

Аналіз причин виробничого травматизму, який на постійній основі проводить страховий експерт з охорони праці Полтавського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (далі – Полтавське відділення), свідчить про те, що нещасні випадкице не збіг обставин, переважно вони є наслідками:

- недотримання роботодавцями, безпосередніми виконавцями робіт інструкцій з охорони праці;

- відсутності або неякісного (формального) проведення інструктажів;

- допуску до роботи без навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників;

- відсутності контролю з боку керівництва.

Консультаційний центр, що на постійній основі функціонує на базі Полтавського відділення, має на меті надання методичної та консультативної допомоги в покращенні безпеки виробництва, зокрема підвищенні дієвості СУОП.

Під час звернень керівники служб охорони праці, роботодавці цікавляться питаннями розслідування нещасних випадків на виробництві, відшкодування шкоди потерпілим від нещасних випадків та професійних захворювань, забезпечення протезно-ортопедичними та виробами медичного призначення тощо. Спеціалісти з охорони праці цікавляться переважно питаннями відповідності існуючої системи управління охороною праці на їхньому підприємстві до чинних нормативно-правових актів з охорони праці.

У листопаді 2022 року страховий експерт з охорони праці Полтавського відділення Анатолій Грубич під час проведення розслідування нещасного випадку з тяжкими наслідками, що стався з працівником ПрАТ Карлівський машинобудівний завод, спільно з керівником служби охорони праці цього підприємства Григорієм Теслюком детально проаналізував основні аспекти безпеки виробничих процесів у механічному цеху підприємства. Завдяки чітким рекомендаціям страхового експерта з охорони праці на підприємстві було розпочато впровадження додаткових елементів системи управління охороною праці.

Іноді роботодавці прагнуть скоротити показники виробничого травматизму, тільки одні цього досягають завдяки підвищенню безпеки умов праці, а інші – приховуючи нещасні випадки від обліку та розслідування. Найчастіше виробничі травми намагаються замаскувати під ушкодження здоров’я, жодним чином не пов’язані з виконанням службових обов’язків чи певного виду робіт. У такому випадку працівник втрачає не лише здоров’я, а й передбачені Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” страхові виплати, пов’язані з нещасним випадком на виробництві. Якщо для роботодавця пріоритетом є життя й здоров’я людей, які працюють на підприємстві, якщо він приділяє належну увагу покращенню побутових умов, забезпечує працівників спецодягом та іншими засобами індивідуального захисту, а посади спеціалістів з охорони праці обіймають компетентні, відповідальні фахівцями за таких умов імовірність виробничого травматизму та профзахворювань зводиться до мінімуму.

 

В.о. начальника Полтавського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України у Полтавській області

Василь АРТАМОНОВ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь