Профілактика отруєння бджіл
До уваги власників пасік та суб’єктів господарювання, які застосовують засоби захисту рослин
За останні роки на території області почастішали випадки загибелі бджіл від використання засобів захисту рослин на Полтавщині, в тому числі і на території Чутівської ТГ. Відповідно письмових звернень, що надходили від власників постраждалих пасік, були здійснені обстеження спеціально створеною при Чутівській селищній раді комісією по встановленню факту отруєння бджіл, відібрані відповідні зразки та проведені лабораторні дослідження в Київському ДНДІЛДВСЕ. За результатами досліджень підтверджені отруєння бджіл засобами захисту рослин. В результаті чого, двоє пасічників звернулись до суду.
Отже, з настанням сезону медозбору, нагадуємо про необхідність дотримання заходів з недопущення випадків отруєння бджіл всіма суб’єктами господарювання, особливо це стосується тих, хто застосовують засоби захисту рослин.
Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, при відсутньому чи несвоєчасному інформуванні бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів, використання небезпечних для бджіл препаратів. Часто отруєння відбувається коли проходить обприскування рослин в денний час, при підвищеній силі вітру (більше 5 м/с). При цьому виникає перенесення препарату до зони інтенсивного льоту бджоли або на територію пасіки.
Для недопущення випадків отруєння бджіл, суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані:
1. Не пізніше ніж за 3 доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ, письмово, а також через засоби масової інформації про: точну дату обробки територію і культури що будуть оброблюватись, назву препарату, діючі речовини та клас небезпеки засобу захисту рослин, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату, а також вказати термін ізолювання бджіл, вказати дані для зв’язку з суб’єктом господарювання, чи його представниками, що відповідальні за такі роботи;
2. Обробки проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години в фазу бутонізації, до цвітіння медоносних культур;
- Допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення і допуск;
- Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в “Перелік препаратів, дозволених до використання в Україні” та Доповнення до нього.
- Додержуватися регламентів зберігання, транспортування та застосування пестицидів. Всі проведені хімічні обробки реєструвати в журналі обліку застосування.
- У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту (теплиці) обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.
7. Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу) - ст.30 ЗУ «Про бджільництво».
Загальні вимоги для пасічників:
1. Оформити ветеринарно-санітарний паспорт пасіки в територіальній установі Держпродспоживслужби (якщо до цього паспорта не було чи був старого зразку).
Ветеринарно-санітарний паспорт є офіційним документом, який слід пред'являти для отримання ветеринарного свідоцтва або довідки. Також в ньому робляться відмітки про проведені лікувально-профілактичні обробки, переміщення, придбання нових бджолосімей тощо;
2. Зареєструвати пасіку згідно ЗУ «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та наказу Мінагрополітики та продовольства України № 39 від 10.02.2016 р., як потужність оператора ринку; При зміні власника чи адреси пасіки інформувати про це службу ветмедицини протягом 10 днів;
3. Зареєструвати пасіку за місцем проживання фізичної особи або за місцем реєстрації юридичної особи у місцевій селищній раді, після заснування пасіки, а в разі кочівлі бджіл для медозбору – в органі місцевого самоврядування відповідної території, де проходитиме тимчасова кочівля;
4. Для перевезення бджолосімей на медозбір по території адміністративного району або за межі області, власнику пасіки необхідно отримати в держустанові ветмедицини ветеринарне свідоцтво за формою №1 чи ветеринарну довідку. Після прибуття в район медозбору, бджоляр зобов’язаний поставити пасіку на облік у селищній раді, на території якої розмістив пасіку;
5. Пасіки піддаються щорічному ветеринарно-санітарному обстеженню з одночасним відбором зразків підмору, розплоду бджіл та іншого матеріалу, для проведення відповідних досліджень в акредитованій лабораторії;
6. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
При підозрі на отруєння бджіл, пасічнику слід звернутися з обґрунтованою заявою до органів місцевого самоврядування для проведення спеціально створеною комісією по засвідченню факту загибелі бджіл обстеження території та відповідного відбору зразків.
В термін до 2 діб комісією проводиться засвідчення факту отруєння бджіл, складання відповідного акту, здійснюється відбір загиблих комах, шматочку стільника з свіжим нектаром, квітковим пилком та медом, рослин, грунту з поля, на якому проведено обробіток пестицидами, для послідуючого дослідження в акредитованій лабораторії.
У випадку лабораторного підтвердження загибелі бджіл внаслідок отруєння засобами захисту рослин, власник пасіки із відповідними підтверджуючими документами звертається до суду, у встановленому законодавством порядку.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Головний спеціаліст відділу
безпечності харчових продуктів
та ветмедицини Полтавського
РУ ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Неля ГОРОБЕЦЬ